Glämping: põlisrahvastest, kuningatest ja luksuslikust telkimisest

Aastal 2016 lisati Oxfordi inglise sõnaraamatusse uudissõna glamping. See on telkimise liik, kus majutus ja  lisahüved on traditsioonilisest telkimisest luksuslikumad. Glamuur, luksus ja looduskaunis kohas telkimine kõlab üsna ebatraditsioonilise kooslusena. Aga sellel on sügavad ajaloolised juured, mis ühendavad põlisrahvaste eluviisi, 16. sajandi Euroopa kuningad ja 20. sajandi seiklejad Aafrika safaritel. Glämping ehk glamuurne telkimine ja pop-up majutus on jõudnud ka Eestisse ning avab uued kogemused puhkajatele ja ürituste korraldajatele.

Olemasolevat nutikalt kombineerides sünnivad uued kogemused ja elamused. AirBnB ühendas koduomanikud lühiajalise majutuse soovijatega ning avas inimestele võimaluse saada osa autentsest kohalikust kogemusest. Nüüd on pead tõstmas majutuslahendus, mis võimaldab korraldada autentse puhkuse või ürituse kogemuse igas looduskaunis kohas.

TELK JA PÜSTKODA ON INIMESTELE LÄBI AEGADE VARJUALUST PAKKUNUD 

Suvel hea seltskonnaga looduskauni järve ääres telkimine on võrratu elamus, ilusad mälestused. Kuid meeles mõlguvad ka ebamugavused – halb ilm, vähe ruumi, ebatasane pinnas, rõskus, kord soe, kord külm, ja palju muud. Matkatelgid on kerged kaasa võtmiseks, kuid pakutud elamuse poolest hoopis vähemat võrreldes ajaloost inspiratsiooni saanud kaasaegsest materjalist telgiga.

Telgid on tubli osa inimkonna ajaloost pakkunud lihtsat ja kaitsvat varjualust. Üks kõige levinum viis on ehitada püstkoda, mille saab vajadusel kokku pakkida ja teise kohta viia. Veel sada aastat tagasi olid Skandinaavias põhjapõtru karjatavatel Saami rahvastel kasutusel püstkojad, mida tunti goahti ja lavvu (soome keeles ka kota) nimede all. Oma olemuselt olid mõlemad puulattidest koonusekujulised raamid, mis kaeti loomanaha, okste, samblike või teiste käepäraste materjalidega. Sooja ja sääsetõrjet pakkus keskele tehtud lõke. Sarnase konstruktsiooniga telgid ja kojad olid kasutusel ka Uurali (chum) ja Kesk-Aasia (jurta) piirkonnas elavatel põlisrahvastel.

Eespool goathi ja tagapool lavvu telk. Allikas: Wikimedia Commons

Tänaseks on Sibley leiutatud telk märgatavalt edasi arenenud. Sellest kasvasid välja laiemalt bell tent nime all tuntud telgid, mis püstitatakse vaid ühe posti abil ning pingutatakse nööridega. Piisoninahad on asendunud kaasaegse puuvillase kangaga, mis muudab telgi hingavaks, vee- ja tulekindlaks ning kaalult kergeks. Oma lihtsuse ja kõrge kvaliteedi tõttu on sellist tüüpi telk osutunud väga populaarseks lahenduseks pop-up majutuse pakkumisel.

Popkultuurist on tuttavaks saanud sarnase ehitusega Põhja-Ameerika preeriaindiaanlaste varjualused, mida tuntakse tipi telkide nime all. Indiaanlaste lahendusest indu saanud Ameerika sõjaväe ohvitser Henry Hopkins Sibley patenteeris aastal 1856 koonusekujulise disainiga telgi, mis sai nimeks Sibley telk.

Selle 3,7 meetrit kõrge ja 5,5 meetrise läbimõõduga telgi oluline uuendus oli vaid ühe tugiposti kasutamine telgi keskel ning posti kolmnurkne jalg, mida sai söögitegemiseks kasutada ning transpordiks kompaktsemalt kokku pakkida. Sibley telgil oli ka märksa parem ventilatsioon.

KUNINGLIK GLAMUUR JA JÕUKATE SEIKLEJATE MUGAVUSED

Prantsuse ja Inglismaa kuningate kohtumine (Field of the Cloth of Gold). Allikas: Wikimedia commons

Lihtsa põlisrahva kõrval huvitusid telkidest ka kulda, karda ja luksust armastavad Euroopa kuningad. Üks tuntumaid glamuurse telkimise näiteid pärineb 1520. aastast, mil tänapäeva Prantsusmaa aladel leidis aset diplomaatiline kohtumine Prantsuse kuningas Francis I ja Inglise kuningas Henry VIII vahel.

Teise kuninga üle trumpamiseks ei hoitud kokku ühegi luksuse arvelt. Kohtumispaika püstitati ligi 2800 telki, millest paljud olid tehtud siidist ja kullaniitidest valmistatud kangast. Lisaks uhked riided, pidulikud söömaajad, muusika, veiniga täidetud purskkaevud ning kuningas Henry olevat isegi kaasa võtnud kaks kullaga kaetud pärdikut. Kullasära ja trall kestis pea kolm nädalat.

Uhkete dekoratsioonidega mugavad telgid olid moes ka väejuhtide ja nende kaaskonna hulgas. Tänase päevani on Türgi muuseumites muljetavaldav kollektsioon Ottomani impeeriumi luksuslikest telkidest, mis sõjakäikudele kaasa võeti.

Uuele luksusliku telkimise tasemele jõudsid 1920ndatel aastatel Aafrika safaritel käinud rikkad britid ja ameeriklased, kes olid seiklushimulised, kuid ei tahtnud loobuda luksusest ja mugavusest. Suurte ja avarate safari telkidega käisid lisaks kvaliteetsele mööblile tihti kaasas elektrigeneraatorid, köögid, vannid, šampuse kastid, igapäevased ajalehed ja muu igapäevaseks luksuseks vajalik.

MUGAVAD TELGID JA ERAKORDSED ELAMUSED 2018. AASTAL

Lihtsad loodusesse paigaldatavad, kuid hotellide tasemel luksusega majutuslahendused koguvad terves maailmas hoogu. Glämping ja pop-up majutus on eriti populaarseks saanud Ühendkuningriikides. Leida võib kauneid privaatseid perepuhkuse kohti, majutusasutuste laienduseks püstitatud Bed&Breakfast stiilis laagreid, kuid ka tõeliselt eksklusiivseid ja omanäolisi majutuslahendusi. Pulmade, ettevõtete suvepäevade ja festivalide korraldajad kasutavad võimalust rentida terve pop-up glämping linnak just enda soovitud kohta.

Võimalus saada autentne elamus looduskaunistest asukohtadest kogub ka Eestis hoogu. Kuigi hetkel saab glamuurse telkimise laagriplatse lugeda ühe käe näppudel, siis võib oodata, et eesootaval suvel jõuab glämping palju rohkemate eestlasteni. Samuti on võimalus tellida mugavate telkidega linnakut üritustele ja festivalidele. Glämping on avanud uued võimalused saada mugavalt osa loodus- ja ökoturismi ning kogeda suveüritusi otse nende keskmes.

Glamping Club pakub üritust korraldavatele inimestele ja ettevõtetele võimalust tellida enda soovitud asukohta kõikide mugavustega telklaagri. Võta ühendust ja täpsustame võimalusi.